Šaty dělají člověka

Ve čtvrtek 25. ledna 2024 se žáci tříd 1. AP a 23. AP zúčastnili na „Kamenné“ – pobočce environmentálního pracoviště Lipky, výukového programu s názvem „Šaty dělají člověka“.

Žáci si užili opravdu akční zážitkový program, ve kterém se společně zamýšleli nad otázkami z oblastí módních trendů, množství oblečení ve vlastních skříních a co s tím co nepotřebují, jaké parametry jsou důležité při výběru nového oděvu atd.

Podívali se, za jakých podmínek se vyrábí různé látky a sami hledali na mapě světa, odkud k nám konečné výrobky putují.  Zajímavý byl i příběh bavlníku, který se nám rozkryl a téma ekologické výroby různých materiálů i s ukázkami produktů.

Bylo mnoho otázek nad tématem – co o oblečení ještě nevíme a zajímalo by nás to, např.: kdo navrhl střih, jméno člověka, co oblečení ušil, kolik lidí ho dohromady vyrábělo, jak dlouho na tom pracovali…

Ovšem nikdo nezapomene, jak se na chvíli sám stal součástí výrobního procesu šití kalhot, kdy byl jen dílkem ve velkém procesu, který musel šlapat rychle, bezchybně a pod bičem otrokáře.

Žáci shlédli skutečný příběh 16leté dívky, která začala pracovat v továrně na šití riflí v Číně. Byl to smutný příběh z reality mladého člověka, který pracuje daleko od rodiny v nelidských podmínkách a za směšný peníz. Hluboké ticho po konci videa mluvilo za vše.

Nakonec si ukázali, jak se dá oblečení vyrábět jinak, že ho lze znovu použít přešitím, či ho darovat, co je to minimalismus nebo třeba swap a mnoho dalšího, pro co se vyplatí na tento program vyrazit.

Autor textu: Gita Boháčová